Tipy na výlety v okolí

Nechte se inspirovat, kam vyrazit na výlet po okolí a které turistické cíle stojí za to je neminout. Začít můžete už ve Svobodě nad Úpou, nebo v nedalekých Janských Lázních. Pro milovníky přírody jsou jako stvořené výlety na Sněžku, Černohorské rašeliniště a do Krkonošského národního parku. Barokní areál Kuks zaujme svou krásnou architekturou. 

Svoboda nad Úpou


Horské město Svoboda nad Úpou s tradicí výroby papíru se nachází v okrese Trutnov v blízkosti řady lyžařských středisek a turistických či cyklistických tras. Je tedy ideálním výchozím bodem pro poznávání Krkonoš. Ve městě můžete navštívit barokní kostel svatého Jana Nepomuckého či si projít část s roubenými a klasicistními domy, které pocházejí z 18.-19. století. Každoročně se zde na podzim konají dobové slavnosti na počest Císaře Rudolfa II., který povýšil Svobodu nad Úpou na město.

Janské Lázně


Proslulé lázeňské město na úpatí Černé hory je zaměřené na léčbu pohybového aparátu a dýchacího ústrojí a jeho centru dominuje secesní kolonáda. Jedná se o jedno z nejlepších českých sportovních středisek nabízející kabinovou lanovou dráhu a širokou nabídku sportovních aktivit. K dispozici je plně vybavený lyžařský areál, sáňkařská dráha, běžecké trasy krknonošské magistrály, cyklistické stezky, lanové centrum a mnoho dalších. 

Černohorské rašeliniště


Přírodní rezervace v Krkonoších je jedním z nejstarších rašelinišť lesního původu. Vede jím naučná stezka s vyhlídkovou věží, samozřejmostí jsou krásné panoramatické výhledy. Stezka začíná u horní stanice lanovky a končí v místě Pardubických Bud. 

Sněžka


Nejvyšší česká hora Sněžka se svými 1603 m n.m. dominuje Krkonoším. Její vrchol návštěvníkům otevírá úchvatný výhled na českou i polskou krajinu. Nachází se zde kaple sv. Vavřince, Polská bouda s restaurací i nejvýše položená Česká poštovna. Na vrchol Sněžky vede lanová dráha z Pece pod Sněžkou, případně lze vystoupat pěšky po turisticky značené trase. Ze Sněžky také vedou různé vycházkové trasy. Za pozornost stojí i jedinečná příroda.

Krkonošský národní park


V Krkonošském národním parku mohou návštěvníci obdivovat unikátní a rozmanitou přírodu - různé biotopy, rašeliniště a nespočet zástupců horské flóry. Celým parkem vede přibližně 700 km turisticky značených tras, včetně několika naučných stezek. Turistika zde má dlouholetou tradici, přesto je na území parku nezbytné držet se přísných zásad ochrany přírody a nevstupovat mimo značené trasy.

Hospital Kuks


Kousek od Jaroměře se nachází Hospital Kuks - nově zrekonstruovaný areál lázeňských budov se zámkem a panským hostincem. Původně slavný areál, ve kterém byly vyhlášené lázně, patřil mezi společenská centra šlechticů a vzdělanců celé Evropy. Navštívit můžete vnitřní prostory kukského špitálu, včetně bývalého nemocničního sálu, kostel Nejsvětější trojice, sakristie, barokní lékárnu U granátového jablka i České farmaceutické muzeum.

SKI HOTEL Svoboda nad Úpou ve Svobodě nad Úpou hodnocení